Knæskader volder håndboldspillere store problemer. Ødelagte korsbånd og menisker kræver lang genoptræning, samtidig med at risikoen for slidgigt i knæet er stor. Men det er muligt at forebygge effektivt mod problemet. Derfor har Dansk Håndbold Forbund sammen med Gigtforeningen og Fagforum for Idrætsfysioterapi (FFI) erklæret knæskaderne krig. Projektet Knokl for dit knæ går ved hjælp af en række forebyggende øvelser i haserne på de ødelæggende ledskader.
Formål
At mindske håndboldens plage drastisk.
Problemer med mobiliteten
”Knæet bliver aldrig det samme igen efter en alvorlig ledskade. Spillerne risikerer at få slidgigt i en ung alder, så de kan få problemer med mobiliteten, når de grå hår begynder at kigge frem. Derfor gør vi noget ved sagen her og nu,” siger Niels Erichsen, formand for FFI og en af initiativtagerne til Knokl for dit knæ.
Han har tidligere stået i spidsen for et lignende skadeforebyggende projekt i Roskilde, hvor målgruppen var basket-, fodbold- og håndboldspillere. Mange af erfaringerne herfra er hevet med over i Knokl for dit knæ-projektet.
”Vi har en masse nyttige øvelser, som vi skal have formidlet ud til klubberne. I Roskildeprojektet tog vi ud til klubberne, præsenterede øvelserne og fortalte om baggrunden for dem. Efter syv uger vendte vi tilbage. Langt de fleste klubber brugte vores øvelser i træningen, hvilket især skyldes, at vi havde taget dem i hånden og sat dem ind i øvelserne,” fortæller Niels Erichsen.
Snildt bruges som opvarmning
At det hjælper med forebyggende arbejde har været kendt i årevis. Men det har knebet gevaldigt med at få udført arbejdet effektivt nok. Trænere og spillere har måske snuset til en gang imellem at lave de forebyggende øvelser, men hvis det skal virke, skal det være en fast del af træningen.
”Når øvelserne laves, skal de ligne det færdige spil så meget som muligt. Det engagerer og motiverer spillerne langt bedre end kunstige øvelser på vippebræt og ståen på et ben. Desuden kan de snildt bruges som opvarmning til træningen. De er lige så effektive, som de gængse øvelser, men fokus ligger blot på balance i stedet. Der er altså ingen undskyldninger for ikke at gøre det,” mener Niels Erichsen.
Han håber, at Knokl for dit knæ bliver en vigtig brik i bestræbelserne på at opdrage de unge spillere til at være mere opmærksomme på deres knæs tilstand.
”Det er vigtigt, at man i en tidlig alder får den rigtige motorik ind under huden. Fodfinterne skal udføres korrekt, landingen skal foregå på to ben, man skal styre benet ud over knæet osv. Her har trænerne et kæmpeansvar i at få spillerne til at træne det og til at reflektere over det. Hvis forebyggelsen bliver en fast del af træningen, er vi kommet et godt stykke af vejen,” påpeger han.
Fristende med skræmmekampagne
Projektets budskaber skal ikke udbredes ved hjælp af en skræmmekampagne, selv om det er fristende at advare om de negative konsekvenser.
”Vi skal bruge trænerne til at få de positive budskaber ud. Nemlig at det i aller højeste grad betaler sig at forebygge. Med knæskaderne er det fristende at løfte pegefingeren over for de unge. Og selvom vi også i en vis grad gør dette, så skal vi hele tiden slå på, at forebyggelsen bliver en naturlig del af håndboldopdragelsen. Vores største udfordring er nok at få trænerne til at forstå, at de skal gøre noget seriøst ved problemet,” fastslår Niels Erichsen.
”Man kan sammenligne det med, at hvor en billist har tvungen brug af en sikkerhedssele, bør en håndboldspiller også have tvungen brug af forebyggende træning,” siger Niels Erichsen.
Knokl for dit knæ er et samarbejde mellem Gigtforeningen, Fagforum for Idrætsfysioterapi og Dansk Håndbold Forbund. Projektet skal informere om øvelser til forebyggelse af knæskader. Målgruppen er alle landets godt 10.000-11.000 håndboldtrænere samt de cirka 14.000-15.000 13-14 årige drenge- og pigehåndboldspillere. Det er således i første omgang bredden og ikke eliten, der er målet.
Der er udarbejdet en manual til alle trænerne samt en brochure til de 13-14 årige håndboldspillere, hvor de forebyggende øvelser gennemgås og forklares ved hjælp af tekst og fotos af landsholdsspillerne Lene Thomsen og Anders Eggert. Desuden er der lavet en plakat, som viser udvalgte øvelser. Plakaten skal hænge i alle landets håndboldhaller.
Projektet offentliggøres ved et pressemøde i Idrættens Hus den 9. september, hvor alle parter samt damernes landstræner, Jan Pytlick, vil være til stede. Desuden skal øvelserne være en del af de nye trænerkurser i DHF’s regi.
Der er ikke nogen samlet oversigt over antallet af knæskader i håndbold. En dansk undersøgelse af juniorhåndbold viste, at der hos pigerne skete op mod 40 skader pr. 1000 kamptimer, hvoraf 17 pct. var knæskader. Den hyppigste skade i DHF’s skadedatabase fra dameligaen (i perioden 15.2.04-7.12.04) var knæskader, som optrådte næsten dobbelt så hyppigt som ankelskader. En stor norsk undersøgelse med 1500 håndboldspillere delt i to grupper viste, at skadeforebyggende træning havde en meget stor positiv effekt for knæ- og ankelskader.
Problemet med knæskader er størst hos pigerne. De bliver 3-4 gange oftere skadet end drengene.
Tre hurtige til DHF’s direktør om projektet Knokl for dit knæ:
Hvorfor er DHF med i Knokl for dit knæ?
"DHF fokuser meget på de alvorlige knæskader og på forebyggelse af dem. Derfor mente vi, at samarbejdet med Gigtforeningen og FFI ville være et naturligt led i vores arbejde med at begrænse uvæsenet."
Hvad har forbundet gjort for at bekæmpe sportsskaderne?
"Vi har faktisk gjort rigtigt meget. Trænere og spillere er i årevis blevet bombarderet med materiale om problemet og skadesforebyggelse er et fast punkt på vore trænerkurser.
DHF har fx lavet en video/CD med forebyggende træning samt iværksat en skadedatabase, der registrerer alle skader i dameligaen. DHF har også taget initiativ til at skaderegistrere alle spillere i DHF-regi. Desuden har vore sundhedsmedarbejdere omkring landsholden stærk fokus på knæskader."
Normalt er det voksne kvindelige håndboldspillere og især landsholdsspillere, der fokuseres på i forbindelse med knæskader. Hvad siger forbundet til, at det er drenge og piger på 13-14 år, der er målet for kampagnen?
"Alle i håndboldverden skal forstå, at knæskader er et problem, som kun kan løses, hvis forebyggelse er en naturlig del af træningen. Og det er nemmere at få fat i de unge, frem for at ændre træningsmønstret for voksne spillere. Så vi kan kun bifalde, det er de unge, der i første omgang er målgruppen. Men alle uanset alder kan bruge materialet til at undgå skaderne."
Redigeret af : Simon Hagbarth, 27.09.2009
Til top