La Santa kursus i Styrketræning + Aerob og anaerob
Startdato: 28.09.2012
Slutdato: 05.10.2012
Arrangør: Fagforum for idrætsfysioterapi
Sted: LaSanta på Lanzarote
Pris: 11.200kr FFI medl. og 11.700kr - ikke medl.
Kontaktperson: Vibeke Bechtold
E-mail: vbe@idraetsfysioterapi.dk
Tilmeldingsfrist: 01.05.2012
Antal deltagere: 16
Betydningen og anvendelsen af fysisk styrketræning og aerob-/anaerob træning hos idrætsudøvere og motionister. Nyeste viden og gennemgang af metoder i teori og praksis. Kursus har ved tidligere afholdelse fået fantastiske evalueringer, så skynd dig, hvis du synes det lyder spændende. Der er kun kort tid at tilmelde sig i.
Dette kursus foregår Lazarote - La Santa i UGE 40. Kurset vare en uge og indeholder 2 kurser i ét: Idrætsfysioterapi Styrketræning + Aerob og anaerob træning
Formål og indhold
Kurset vil fokusere på den nyeste viden indenfor træning samt afprøve forskellige træningsformer i praksis. Du skal altså være forberedt på at arbejde både med styrke og kredsløb i løbet af undervisningsperioden.
Kursus vil blandt andet indeholde forskellige typer af styrketræning og kredsløb i forhold til træningsformer, teknik, skadesrisici, træningsfysiologi, doserings- og progressions muligheder.
Målgruppe: Fysioterapeuter med interesse indenfor området; max 16 deltagere. Medlemmer af FFI har fortrinsret.
Undervisere: Flemming Enoch og Henning Langberg
Kursusprisen dækker fly og ophold i 3 personers grøn lejlighed
Læs mere om Stryketræningskurset her
Læs mere om Aerob og anaerob kurset her
Faktaboks:
Styrketræning + Aerob og anaerob træning på LaSanta
Pris: 11.200 kr. for medlemmer og 11.700kr for ikke medl.
Tilmeldingsfrist og betalingfrist: 1. maj 2012
Se Club La santa hjemmeside
Redigeret af : Simon Hagbarth, 12.10.2011
Til top