Idrætsmedicinsk foredragsklub fik en god debut
Idrætsmedicinsk foredragsklub fik en god debut
Det første møde i Idrætsmedicinsk foredragsklub d. 8. april 2008 fik en god start med ca. 70 tilhører i Kirkesalen på Amager Hospital.
Første foredragsholder var professor Ewa Roos fra Institut for Idræt og Biomekanik, Syddansk Universitet med foredraget: Meniskskader, muskelfunktion og artrose – årsag eller konsekvens?
Ewa Roos gav en interessant og veldokumenteret fremlægning af de positive resultater der er ved at forebygge eller udsætte artrose i knæet med fysisk aktivitet og specifik træning.
Næste møde i foredragsklubben forventes afholdt i efteråret 2008.
Hold derfor øje med annoncering i bladet Dansk Sportsmedicin eller her på hjemmesiden.
Håndboldmedicinsk netværksgruppe
Håndboldgruppen kom også godt i gang d. 5. marts på Hvidovre Hospital.
Der var fremvisning af ganglaboratoriet ved Jesper Bencke. Ganglaboratoriet bruges bl.a. til avancerede biomekaniske målinger af knæet ved en kropsfinte i håndbold. Det er hermed muligt at ændre en spillers bevægelsesstrategi i profylaktisk henseende for eksempelvis at minimere risikoen for en ACL læsion. Endvidere var der oplæg af Mette Zebis, som fremførte vigtigheden af profylaktisk træning i form af balancetræning, dynamisk ledstabiliserende træning, pertubations- og springtræning for at minimere risikoen for en ACL skade.
Næste møde er planlagt til maj måned 2008.
Er du interesseret i at deltage kan du kontakte Jesper Bencke, Jesper.Bencke@hvh.region.dk eller Mikkel Hjuler, mikkelhjuler@hotmail.com
Redigeret af : Fysio.dk, 01.07.2009
Til top