Kursus i litteratursøgning og kritisk litteraturlæsning
Formål: At kursisterne lærer at udarbejde et klinisk spørgsmål med udgangspunkt i PICO(s), opstille en søgestrategi og kan gennemføre en litteratursøgning i Medline, samt kritisk kunne vurdere videnskabelige artikler og relevansen af resultaterne for klinisk praksis.
Omfang: Kurset indeholder 2 dage med fremmøde (i alt 18 timer) forberedelse (ca. 18 timer) og udarbejdelse af opgave (ca. 20 timer) i alt svarende til 55 timer (2 ECTS).
Indhold: Kurset er en blanding af forberedelse med videomateriale, oplæg i plenum, gruppearbejde og afsluttes af en opgave, som består af en præsentation af en litteratursøgning med udgangspunkt i et selvvalgt klinisk spørgsmål og vurdering af de 3 artikler kursisterne selv har arbejdet med under kurset og vurderet ud fra relevante checklister. Kursisterne kan vælge at arbejde individuelt eller i grupper.
Undervisere: Specialist i Sportsfysioterapi Lisbeth Lund Pedersen og seniorforsker Lina Holm Ingelsrud
Dato: 11. oktober og 1. november 2023. Kl. 08.00 - 17.00.
Sted: Odin Havnepark, Lumbyvej 11, 5000 Odense.
Pris: 3.400 kr for medlemmer og 3.700 kr for ikke medlemmer.
Alle fysioterapeuter. Fysioterapeuter der er medlem af et selskab får kurset til ”medlemspris”.
Forberedelse:
Før første undervisningsdag: Videomateriale, 4 videoer á hver ca. 30 min varighed (se Dansk Selskab for Sportsfysioterapis Youtube kanal). Se disse videoer om introduktion til evidensbasering af praksis, udarbejdelse af kliniske spørgsmål, søgning på Medline, samt præsentationer af kritisk læsning og vurdering af randomiserede studier.
Før anden undervisningsdag: Videomateriale, 3 videoer á hver ca. 30 min varighed (se Dansk Selskab for Sportsfysioterapis Youtube kanal). Se disse præsentationer om kritisk læsning og vurdering af diagnostiske og observationelle studier, systematiske review og meta-analyse.